تبلیغات
پارود - زندگی نامه مختصری از شعرا و مشاعرین بلوچ استان
سه شنبه 6 اردیبهشت 1390

زندگی نامه مختصری از شعرا و مشاعرین بلوچ استان

   نوشته شده توسط: سعید حوت زاده    

زندگی نامه مختصری از شعرا و مشاعرین بلوچ استان

    زندگی نامه مختصری از شعرا و مشاعرین بلوچ استان

افرادی که در جلسات مشاعره فارسی و بلوچی به مدیریت مرحوم مولانا عبدالله روانبد شرکت می کردند عبارت بودند از آقایان:

1_ عبدالمجید روانبد

2_ محمد روانبد

3_ نظام الدین روانبد

4_ خالد روانبد

5_ عبدالمتین روانبد

6_ عبدالباسط بیدخ

7_ عبدالغنی رسولی

8_ عبدالوهاب پرستار

9_ بهرام پرستار

10_ محمد نور پسند

11_ عبدالناصر پسند

12_ رئیس الدین دانشمند

13_ اکبر دارات

14_ گل محمد صالح زهی

15_ خدارحم شکل زهی

16_ عبدالرحمن روانبد

17_ عبدالرحیم کریمزایی

از بین افراد مذکور تهیه زندگی نامه و تصــــویر آقای اکبر دارات تا زمان چاپ این اثر مــیسر نگردید،امیدوارم که در مشاعره بلوچی این امر تحقق یابد.از آنجا که زندگی نامه مرحوم مولانا عبدالله روانبد در کتاب سعدی بلوچستان و شعر بلوچ گرد آوری و تالیف غلامحسین جهان تیغ ذکر شده است.علاقمندان محترم می توانند جهت اطلاع و آشـــنایی بیشتر به آثار رجوع نمایند.

شرح مختصری از زندگی افراد فوق الذکر به ترتیب ذیل ارائه می شود.

1_ عبدالباسط بیدخ:

در سال 1346 ه ش. در خانواده ای متوسط و مذهبی در پیشین به دنیا آمد.تمایلـــــش به شعر در زمانی که در حوزه علمیه دارالعلوم ایرانشهر تحصیل می نمود پدیدار شد و در آنجا با دوستانش عبدالمتین و خالد روانبد به مـــــشاعره و تمرین شعر می پرداختند.تحصـــیلات دینی را علاوه بر مدرسه مذکور در عین العلوم گشت سراوان و تعلیم القرآن پیشین ادامه دادند و در حال حاضر در امارات متحده عربی ساکن می باشد.

2_ محمود پرستار:

متولد 1328 ه ش . معروف به حاج عبدالوهاب،به علت فقر مالی و نابسامانی اوضاع اقتصادی فقط تا ششم ابتدایی قدیم موفق به تحـــصیل شده است.اما طبع شــعری که داشت او را در محافل مشاعره پذیرا شدند وی غزلهایی به زبان فارسی و بلوچی می سرود.وی مدت 10 سال در بغداد به شغل آزاد مشـــغول بود و دی ماه سال 1381 در بیمارســـتان خاتم الانبیاء زاهدان وفات نمود.

3_ بهرام پرستار:

متولد سال 1315 ه ش . معروف به مولوی عبدالاحد ساکن پیشین می باشد،تحصیلات حوزوی خود را در کراچی پاکستان در مدرسه دینی(جامعه اسـلامیه بن نوری)و(مظهر العلوم) به اتمام رساند.وی به زبان بلوچی،فارسی و اردو شعر می سراید.

4_ محمدنور پسند:

در سال 1314 ه ش . در روستای ( باهو کلات) بخش دشتیاری شهرستان چابهار چشم به جهان گشود و فراگیری علوم دینی را از روســتای محل تولدش شــروع نمود و ادامه آن را در مدرسه دینی (احرار الاسلام) کراچی و (دارالهدی) به انجام رساند جهت امرا معاش به مدت سه سال به کشور عراق مسافرت کرده و ادامه زندگی اش را در بخش پیـــشین سرباز و در حال حاضر نیز ساکن (باهو کلات) می باشد.نامبرده داماد مرحوم مولانا عبدالله روانبد می باشد.

5_ عبدالناصر پسند:

متولد 1342 ه ش.دارای مدرک کارشـــناسی ادبیات می باشد،به زبان فارسی و بلوچی شعر می سراید و قالب اصلی اشعارش غزل می باشد وی تخلـص های ( عبدالناصر،ناصر و پسند) را در اشعارش بر می گزیند.

6_ رئیس الدین دانشمند:

در سال 1312 ه ش . متولد شده،مکان نشو و نمای ایشــان بصــره،بغداد عراق و کویته پاکستان می باشد.

7_ عبدالغنی رسولی:

در دهستان افشان سرباز به دنیا آمده،تحصـــیلات ابتدایی اش را در دهســتان آشـار و تحصــیلات علوم مذهبی را در مدارس (جام ننگر) هندوستان و (مظهر العلوم) کراچی،در ایالت سند پاکسـتان نزد محمد اسماعیل ذبیح و در (لدهیانه) ایالت پنجاب،چهار سال نزد مفتی محمد گذرانده است.وی مطالعاتی در طــب گیاهی دارد که به هــمین دلیل در بین مردم به ( حــکیم ) مشهور است.ایشـان قرآن کریم را به زبان بلوچی ترجمه کرده است.

8_ عبدالمجید روانبد:

متولد 1314 ه ش. در روستای پیشین می باشد.در مدارس ( مظــهر العلوم ) و ( احـرار الاسلام) کراچی تحصیل نموده است.اشعاری که در دوران جوانی گل وبلبل سروده است بسیار معـــروف می باشند.مضامین اشعار وی پند و نصیحت است اما ایشان پس از فوت برادرش (محـمد عبدالله) سرودن شعر را ترک نمود.

9_ محمد روانبد:

در سال 1325 ه ش . در پیشین متولد شد و همانند برادر مرحومش محمد عبدالله از شاعران بلند آوازه بلوچستان به شمار می روند.از نظر تحصــیلات وی دارای مـدرک ششــم ابتدایــی قدیم می باشند و از علوم دینی نیز بی بهره نیستند و در مدرسه ( جامــعه اسلامــیه بن نوری) کراچــی به فراگیری علم دین پرداختند.

10_ نظام الدین روانبد:

متولد 1339 ه ش . در پیشین می باشد. تحصـیلات ابتدایی را در دبســتان محل ســکونتش سپری نموده و علاوه بر کســب فیض از محضر پدر _ محــمد عبدالله _ در( دارالــعلوم عزیزیه) انزای سرباز و (دارالعلوم مکی ) زاهدان و ( جامعه فاروقیه ) کراچــی تحصـیل نموده است. وی حافظ کل قرآن کریم،امام جمعه، قاضی و مدیر مدرسه دینی پیشین می باشند.

11_ عبدالرحمن روانبد:

وی که همزاد برادرش _ نظام الدین _  می باشد تمامی مراحل تحصیلات دینی اش را به همراه او سپری نموده و در حال حاضــر مدرس مدرســه دینی،دارای سر دفتر ازدواج و نائــب رئیس شورای اسلامی شهر پیشین می باشد.

12_ خالد روانبد:

در سال 1339 ه ش .پا به عرصه وجود گذاشت.تحصیلات دینی اش را در چابــهار و ( جامــعه فاروقیه) کراچی به اتمام رسانده است.محیط خانوادگی وی،شاعر پرور بوده است که هم پدر وی و دائی اش محمد عبدالله شاعر بودند.

13_ عبدالمتین روانبد:

در سال 1348 ه ش. در ( هدار ) از توابع ( جکیــگور ) بخش پیشـــین به دنیا آمد و پس از طی مراحلی از تحصیلات دینی که در حوزه ( دارالــعلوم حقانیه ) ایرانشـــهر و حوزه علمیه ( انزا ) سرباز،تعلیم القرآن پیشین و یکسال در ( جامعه فاروقیه )هم اینک در امارات متحده عربی ساکن می باشد.

14_ خدارحم شکل زهی:

در سال 1326 ه ش . در شهرستان ایرانــشهر به دنیــا آمد و پــس از اخذ مــدرک دیپــلم در سال 1349 ه ش .به استخدام بانک کشاورزی در آمد و در شهرستانهای سراوان،ایرانشــهر و زاهدان خدمت نمود.در سال 1365 ه ش . خود را باز خرید نمــوده و در همان سالها دروس مذهبـــی را نزد ائمه جمعه و جماعات مساجد فرا گرفت و ترجمه حدیث را نزد مولوی عبدالحکیم عثمانی در ( دارالعلوم مــکی ) زاهدان تلمذ نمود. وی شعر و شاعــری را با شاگـــردی مولانا عبدالله روانبد شروع و موفقیت های زیادی در این راه کســب نمود.دو دیوان شعر بلوچــی و فارســی وی آماده چاپ و مجموعه اشعار وی درباره مواد مخدر با عنوان ( پلنگ فتنه ها ) به چاپ رسیـده است.او در حال حاضر عضو مجمع صنفی زرگران زاهدان می باشد.

15_ گل محمد صالح زهی:

در تاریخ 1309 ه ش.در شهرستان ایرانشهر به دنیا آمد.وی شغل معلمی،نویسندگی و شاعری را پیشه خود نمود. او مشهور به (شاعـــر اهل بیـــت ) و ( دانشـــمند جوان بلوچ ) می باشد.در حال حاضر دوران کهولت را به مطالعه و استراحت در منزل می گذراند.


http://mechanicofmaterial.mihanblog.com/post/6
شنبه 10 تیر 1396 04:06 ب.ظ
Every weekend i used to go to see this site, for the reason that i wish for enjoyment, as this this
web site conations actually nice funny data too.
manicure
یکشنبه 20 فروردین 1396 02:14 ق.ظ
With havin so much content and articles do you ever run into
any problems of plagorism or copyright infringement?
My website has a lot of unique content I've either created myself or outsourced but it looks like
a lot of it is popping it up all over the internet without my authorization. Do you know any solutions to help reduce content from
being ripped off? I'd certainly appreciate it.
اریان
جمعه 30 دی 1390 12:32 ب.ظ
وب خوبی داری امیدوارم بتوانی همچنان ان را نگه بداری همیشه اپدیتش کن مطالب جدید بنویس اگر تونستی به وب من سر بزن!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر